ZNÁME NEJINSPIRATIVNĚJŠÍ PROJEKT ROKU 2018

<  Zpět na výpis článků

Zástupci 8 žákovských parlamentů z celé ČR se sešli na půdě Senátu, aby veřejnosti představili své nejúspěšnější projekty. Letošnímu 8. ročníku akce „Co dělají školy pro demokracii?“ předcházelo on-line hlasování veřejnosti, do kterého se zapojilo přes 6200 hlasujících. Letošním vítězem se stal projekt Patronáty prvních ročníků žákovského parlamentu SŠP Jílová, Brno.

Cesta ze třídy do Senátu

Není úplně jednoduché se dostat až do Senátu. Z přihlášených projektů vybrali zástupci naší orgniazace 10 škol podle předem vybraných kritérií: originalita projektu, samostatnost žáků a dopad na okolí.  Žáci natočili o svém projektu krátké video. Všechna soutěžní videa bojovala o postup do Senátu ve veřejném on-line hlasování. Prvních 8 pak dostalo šanci prezentovat svůj projekt před porotou. Všichni přítomní hosté svým hlasem poté vybrali nejinspirativnější projekt roku 2018.

Mezi osm žákovských projektů, které se díky vysokým počtům hlasů veřejnosti měly možnost prezentovat před porotou  byly:

  • SŠP Jílová, Brno - PATRONÁTY PRVNÍCH ROČNÍKŮ: Pomoc novým žákům s jejich adaptací ve škole. 

  • ZŠ Jílové u Prahy - WORKOUT HŘIŠTĚ – RETROSPARTAKIÁDA: Celoroční projekt zaměřený na zlepšení komunitního života ve městě. 

  • ZŠ TGM, Milovice - BOHUMIL SUCHARDA – VZOR PRO MLADÉ: Zmapování životního osudu milovického starosty z let 1931-1944. 

  • ZŠ Chrast - AKTIVNÍ OBČAN: Začlenění žáků školy do života seniorů v obci. 

  • ZŠ Kunratice, Praha - PAMÁTNÝ STROM ŠKOLY: Sjednocení všech žáků a vyzdobení školy. 

  • ZŠ Salvátor, Valašské Meziříčí - LAMPIONOVÝ PRŮVOD SE SVATÝM MARTINEM: Oslava svátku svatého Martina s rodiči a spolužáky. 

  • ZŠ Zákupy – CUKRÁRNIČKY: Poděkování rodičům za dlouhodobou podporu. 

  • ZŠ Mládeže, Znojmo - PARLAMENŤÁCKÝ KALEIDOSKOP: Sdílení zkušeností s nově vzniklými žákovskými parlamenty.

 

Zpětná vazba k projektům od poroty

Porota ocenila všechny projekty a také fakt, že se počet fungujících parlamentů na základních i středních školách stále zvyšuje. Podle posledního průzkumu České školní inspekce z roku 2017 má 1505 základních škol svůj žákovský parlament.

Proč se rozhodli přijít dětem dát zpětnou vazbu?

Adam Mišík (herec a zpěvák): „Myslím si, že pro naší generaci je demokracie něco tak samozřejmého, že už vlastně tak trošku zapomínáme, co to vlastně je. A proto je skvělé, že jsou takové projekty jako je třeba „Co dělají školy pro demokracii?“ kde se to vlastně můžeme naučit a zjistit díky tomu, co by se stalo, kdyby ta demokracie nebyla. Díky, že jste se zúčastnili, je to strašně důležité.“

Tomáš Sedláček (ekonom): … radil žákům: „Najděte si v životě takovou investici, kterou když se jednou naučíte, třeba psát všemi deseti, rychle číst, dobře vařit nebo dělat cokoliv, co vám pak zbyde do konce života. Takovým věcem se věnujte a knížku, kterou chcete číst jen jednou, nečtěte vůbec. Přeji vám hodně štěstí a doufám, že naše budoucnost bude ve vašich vzdělaných rukou, protože pouze vzdělaný člověk je svobodný.“

Eman Ghalebová (studentka a aktivistka): „Nejsem o moc starší, než vy a ve vašem věku jsem také začínala a trápilo mě, že se moji spolužáci a moje generace moc nezajímá o společenské dění, neangažovali se, nešli k volbám, a proto jsem moc ráda, že jsem tady mezi vámi a že vás mohu podpořit, protože demokracie není samozřejmostí, i když se nám to možná zdá. Moji rodiče pochází ze země, kde není demokracie, takže vím, jaké to je žít v nedemokratické zemi. Myslím si, že mladá generace je nadějí pro tuto zemi, aby tu demokracii tady zachovala.  

Projekt Workouthřiště - Retrospartakiáda, který byl nejúspěšnější v on-line hlasování, porotci ocenili

Tomáš Sedláček (ekonom): „Já si myslím, že to je hrozně bezvadný nápad. My máme takové pravidlo, které se ukázalo funkční má to divné jméno, říká se tomu subsidiarita, to je to, že se věci mají řešit na nejnižší možné úrovni. Je hrozně hezké, že jste začali s něčím, čemu se říká občanská společnost. Na mnoho věcí vůbec není třeba čekat na politiky a plno věcí si můžeme udělat sami. Velkou ostudou Prahy je, že třeba baráky, který mají vnitroblok mezi sebou, činžáky, kam se vejde celá vesnice, tam je třeba dvě stě rodin, tak není schopná se zorganizovat tak, jak jste byli schopní se zorganizovat vy. Zbourat ty mini plůtky, které tam nedělají nic jiného, než že zarůstají plevelem a místo toho si tam postavit třeba nějaké hřiště, saunu, grilování, kde by ta celá vesnice, která bydlí v tom vnitrobloku si mohla užívat. Já si myslím, že budete výborní sousedi, vedle kterých bude moc krásné v dospělosti bydlet.“ 

Vítězný projekt – projekt Patronáty prvních ročníků

Michal Sojka (student SŠP Jílová, Brno) vysvětluje, co je úkolem patrona: „Já jakožto patron mám za úkol pomoct svým spolužákům, co přijdou do prvního ročníku, s přestupem ze základní školy na školu střední. Pomáhám s čímkoliv, co se školy týče. Doufám, že takových projektů, jako je náš, bude víc a chtěl bych Vám všem říci, abyste se nebáli jít na střední školu. Je to určitě velký skok, ale je to jedna z nejlepších částí vašeho života.“

Dominik Ostrý (student SŠP Jílová, Brno)na otázku, jaké jsou jeho první dojmy, poté, co získali titul nejinspirativnější projekt roku: „Je to dobrý pocit, nečekali jsme to.“ Není vám to trošku hloupé, že jste tu jediní středoškoláci? „Právě, že trošku je, ale o to tady nejde, mohla vyhrát jakákoliv základní škola a přeci jen nějaké dva body rozdíl, to je dost těsné vítězství, gratulace patří i tomu druhému místu.“

Co dělají školy pro demokracii? Co dělá vaše škola? Chcete se podělit s ostatními o svoje projekty? Tak si určitě nenechte ujít příští ročník naší soutěže, na který se celý náš tým už velmi těší. 

Fotografie z akce si můžete prohlédnutou ZDE

 

ESF EU MSMT OP

INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁNÍ

© 2021 Centrum pro demokratické učení, všechna práva vyhrazena.

ADRESA:
U Železné lávky 6/557
118 00
Praha 1

KONTAKTY

ZŘIZUJÍCÍ ORGANIZACE:
CEDU - Centrum pro demokratické učení, o. p. s.
IČO: 02493799
www.skolaprodemokracii.cz
info@cedu.cz


Vytvořil Next Generation Solution, s.r.o.