Články učitelů

Učitelé a žáci ze škol zapojených do sítě "Škola pro demokracii" píší o projektech, které realizoval jejich žákovský parlament. 

 • ŽÁK - AKTIVNÍ OBČAN

  21. 1. 2019

  V minulém školním roce se žákovský parlament ZŠ v Chrasti, okres Chrudim, zapojil do projektu CIVIS, který se zabývá občanským vzděláváním a vychází z celosvětového programu „Active Citizens“ pod záštitou vzdělávacího programu Varianty, Člověk v tísni. Zapojení do projektu jsme vnímali jako příležitost posílení role školy v životě místního společenství.

  číst více

 • JÍLOVSKÁ RETROSPARTAKIÁDA

  12. 11. 2018

  Zjistěte co Vaše obec potřebuje stejně jako to udělali členové parlamentu ZŠ Jílové u Prahy, kteří úspěšně realizovali celoroční projekt v rámci projektu CIVIS (ČVT) zaměřený na zlepšení komunitního života v našem městě. Žáci zmapovali občanskou vybavenost a potřeby obyvatel města. Kontaktovali vedení města. Výsledkem byla volba stavby workoutového hřiště.

  číst více

 • POMOZME I MY!

  20. 6. 2018

  Charitativní projekty jsou u žákovských parlamentů oblíbené. Forma podpory i výběr obdarovaného se ale liší. Žáci ze ZŠ Hálkova v Humpolci se rozhodli uspořádat sbírku věcí, které v u nich doma už nenacházejí uplatnění, ale někomu by ještě mohly udělat radost.

  číst více

 • DĚTI DĚTEM ANEB JAK SLAVÍME MEZINÁRODNÍ DEN DĚTÍ

  11. 6. 2018

  Oslava dětského dne bývá oblíbenou akcí na každé škole. Co ale takhle do její přípravy zapojit členy parlamentu a nebo propojit starší ročníky s mladšími. Žákovský parlament v ZŠ Ústí nad Labem v tom viděl příležitost, jak se naučit něco udělat ve vlastní režii.

  číst více

 • PARLAMENŤÁCKÝ KALEIDOSKOP

  5. 6. 2018

  Funguje váš parlament skvěle a chcete, aby fungoval i na jiných školách ve vašem okolí? Propojte se s ostatními školami ve vašem městě, připravte jim různé aktivity a sdílejte své zkušenosti, navazujte nová přátelství, pomáhejte. Zkrátka inspirujte.

  číst více

 • LETNÍ BIATLON MLADÝCH NADŠENCŮ

  31. 5. 2018

  Žákovský parlament ze ZŠ Žďár nad Sázavou se rozhodl podpořit aktivní neprofesionální sportovce a připomenout veřejnosti, že právě na jejich škole studovala olympijská vítězka Martina Sáblíková. Z těchto důvodů uspořádal soutěžní sportovní den.

  číst více

 • NENÍ SBĚR JAKO SBĚR ANEB SBĚR PRO NIKOLKU

  14. 5. 2018

  Jak si poradit se stále upadajícím zájmem o sběr papíru u rodičů i žáků, jak je více motivovat, aby byl výtěžek z této akce co nejvyšší? Takový úkol si dali členové žákovského parlamentu ze ZŠ Moravský Krumlov. Nechte se inspirovat.

  číst více

 • DEN S UČITELEM

  3. 5. 2018

  „Pracovní doba od osmi do jedné, přestávkové kafíčko, v hodinách pouhá práce s učebnicí, sešitem…“ Že to už dávno není pravda, zjišťují bělohradští parlamenťáci přímo na svou kůži. V rámci projektu Den s učitelem poznávají zákulisí, svět nejen za katedrou.

  číst více

 • PAMÁTNÝ STROM

  18. 4. 2018

  Máte ve škole volnou bílou zeď, která by zasloužila vyzdobit? Hledáte pěkný projekt, který stmelí žáky celé školy a dodá jim pocit, že jsou součástí celku? Pak se nechte inspirovat projektem školního ekoparlamentu ze ZŠ Kunratice v Praze.

  číst více

 • TÉGÉÉMKA ROZEZPÍVALA DOMOV PRO SENIORY

  15. 1. 2018

  Období Vánoc a Nového roku je období setkávání se a sdílení radostných chvil. Parlamenťáci ze ZŠ TGM v Otrokovicích se rozhodli navštívit Domov pro seniory a uspořádat pro klienty domova pásmo koled. Došlo i na slzičky dojetí.

  číst více

Podpořte nás

Bez Vás to nepůjde!
Děkujeme Vám, že:

 • Pečujete s námi o budoucnost demokracie.
 • Podporujete vznik parlamentů ve školách.
 • Pomáháte dětem vyrůstat v odpovědné občany.
 • Přispíváte k utváření zralé české společnosti.
 • Rozvíjíte s námi české školství.
Více informací o tom, jak nás podpořit
ESF EU MSMT OP

INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁNÍ

© 2021 Centrum pro demokratické učení, všechna práva vyhrazena.

ADRESA:
U Železné lávky 6/557
118 00
Praha 1

KONTAKTY

ZŘIZUJÍCÍ ORGANIZACE:
CEDU - Centrum pro demokratické učení, o. p. s.
IČO: 02493799
www.skolaprodemokracii.cz
info@cedu.cz


Vytvořil Next Generation Solution, s.r.o.