STARÝ PAPÍR MŮŽE POMÁHAT

<  Zpět na výpis článků

Každá koruna se hodí a někomu může i výrazně pomoci. O tom se přesvědčili žáci ze ZŠ Salvátor ve Valašském Meziříčí. Na podzim školní parlament vyhlásil a uspořádal sběr starého papíru. Do akce se zapojilo plno ochotných lidí, a tak bylo nakonec do sběrny odvezeno 820 kg starého papíru. Celkový výtěžek činil 1640,- Kč.

 

Na pravidelné schůzce parlamentáři diskutovali o tom, ke komu částka poputuje. Všechny napadlo věnovat peníze někomu, kdo je potřebuje, má třeba nějaký hendikep, ale přesto se snaží něčeho dosáhnout a je něčím výjimečný. Hledali někoho takového v našem městě Valašské Meziříčí a také našli.

Základní školu Žerotínova navštěvovala ve školním roce 2016/2017 Adélka Sekyrová, žákyně 9. ročníku. Tato houževnatá hendikepovaná sportovkyně má na svém kontě ocenění Atlet roku 2015 i medaile ze světových šampionátů. Adélka je totiž českou juniorskou reprezentantkou v hodu kuželkou a diskem, a i přes mladý věk a tělesné postižení se jí velmi daří.

V pátek 16.12.2016 zašel za Adélkou do školy náš žákovský parlament, aby jí osobně předal výtěžek ze sběru papíru. Po příchodu do její třídy řekl zástupce parlamentu František Hlavica pár slov o školním parlamentu a o průběhu sběru papíru. Potom byly Adélce předány peníze a malý dárek. Ona i její maminka byly velmi rády. Slíbily, že Adélka navštíví naši školu, kde nám řekne něco o sobě a o svých sportovních aktivitách.

Tento náš projekt byl zmíněn i v Učitelských novinách.

Beseda s Adélkou proběhla ve středu 31.5.2017 za účasti celé školy. Přizvala s sebou i zlatou paralympijskou vítězku z Pekingu 2008 Evu Kacanu (z Olomouce).

Adélka nám představila kuželku, kouli i disk, se kterými soutěží. Všichni měli možnost si je potěžkat. Parlamenťákům bylo umožněno nahlédnout i do její osobní kroniky, kde měla fotky a podpisy slavných osobností, např. Špotáková, Plekanec, nebo Jágr, a také výsledky ze soutěží, které absolvovala. Povyprávěla nám o svých sportech, které provozuje a seznámila nás se sportovními pravidly u hendikepovaných. Také jsme se dozvěděli, jak trénuje a co všechno pro to musí udělat.

Eva Kacanu nám promítla krátké video z olympijských her v Pekingu, kde získala zlatou medaili ve vrhu koulí. Její úspěch se zároveň stal světovým rekordem. Její vzácnou medaili jsme si mohli prohlédnout zblízka. Paní Eva nás nakonec vyzvala, abychom se zapojili do výtvarné soutěže na téma „paralympiáda“.

Beseda byla velice úspěšná. Jsme rádi, že jsme se mohli blíže seznámit s těmito sporty a zároveň osobně poznat nadějnou mladou sportovkyni Adélku a zlatou paralympioničku paní Evu Kacanu.

                                                                                   Marie Čtvrtníčková, koordinátor ŽP

 

Více o žákovském parlamentu zde. 

ESF EU MSMT OP

INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁNÍ

© 2021 Centrum pro demokratické učení, všechna práva vyhrazena.

ADRESA:
U Železné lávky 6/557
118 00
Praha 1

KONTAKTY

ZŘIZUJÍCÍ ORGANIZACE:
CEDU - Centrum pro demokratické učení, o. p. s.
IČO: 02493799
www.skolaprodemokracii.cz
info@cedu.cz


Vytvořil Next Generation Solution, s.r.o.