PRVNÍ CELOREPUBLIKOVÁ KONFERENCE KONZULTAČNÍCH CENTER "ŠKOLA PRO DEMOKRACII"

Začátkem dubna proběhla Konference Konzultačních center Škola pro demokracii - sešli se ředitelé/ky a koordinátoři/rky žákovských parlamentů z 22 základních škol z celé republiky.
Konzultační centra Škola pro demokracii (KC) již třetím rokem nabízejí metodickou podporu školám ze svého kraje. Nyní se KC rozhodla prohloubit spolupráci s okolními KC, a tak se můžete těšit na větší počet akcí pro parlamenty v regionech.
Již na podzim proběhnou regionální konference pro žákovské parlamenty, a to pravděpodobně v Ústí n/L či Litvínově, v Krnově, v Blatné, ve Veselí n/M a v Dolním Žandově. Termíny ještě upřešníme.
Vedle jiného jsme sdíleli tipy na zajímavé projekty žákovských parlamentů. Vybíráme tři nejméně tradiční:
- "Den s učitelem" - člen žákovského parlametnu stráví jeden den se svým třídním učitelem v roli "asistenta." Udělá si tak obrázek o tom, čemu všemu se učitel v průběhu běžného dne věnuje, vyzkouší si práci pomocníka - je to taková malá studijní praxe. Na základě této zkušenosti napíše článek do školního časopisu. (ZŠ Lázně Bělohrad)
- "Člověče, nejež se" - parlamentem organizovaná vědomostní soutěž pro žáky i učitele s vtipnými otázkami (tedy nejen znalosti z jednotlivých předmětů, ale třeba otázka pro učitele: který žák z vaší třídy je na fotce, přičemž na fotce je jen detail části obličeje). (ZŠ Jabnlonné nad Orlicí)
- "Den pro psa a kočku" - dopoledne ve škole strávené s domácími mazlíčky. (ZŠ Plaňany)