MEZINÁRODNÍ SETKÁNÍ ŠKOL PRO DEMOKRACII

<  Zpět na výpis článků

Koncept Školy pro demokracii zaujal naše partnery z Polska a Islandu, kteří se do České republiky přijeli inspirovat. 18. 10. 2015 proběhlo úvodní setkání setkání studentů, učitelů, ředitelů a neziskového sektoru z Islandu, Polska a ČR. Následující 3 dny pak tato mezinárodní skupina strávila třídenní cestou po českých inspirativních školách, které úspěšně pracují se zapojováním dětí do běhu školy prostřednictvím žákovských parlamentů. Podívejte se na dvě reportáže, které natočila ČT:

 

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/415231100031021-udalosti-v-regionech (čas 20:49) a http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096902795-studio-6/215411010101019/video/429820.

 

Díky partnerství s polskou organizací CEO (Centrum EdukacjiObywatelskiej) jsme vstoupili do mezinárodního projektu School for Democracy, kde plníme roli hlavního partnera, který do projektu přináší koncept Školy pro demokracii. Partnery zajímala nejen metodická podpora žákovských parlamentů a jejich fungování v České republice, ale systém mapování a hodnocení škol, který jsme vyvinuli. Autoevaluace ve Škole pro demokracii vznikla z adaptovaných kritérií Rady Evropy, ze kterých jsme vytvořili 8 oblastí, podle kterých žáci posuzují, zda je jejich škola dostatečně demokratická a zda zapojuje žáky do chodu školy.

 

Sdílení těchto zkušeností s koncepterm Školy pro demokracii již proběhlo a v minulém týdnu se partneři z Polska a Islandu přijeli podívat na realitu na českých školách. Setkání bylo zahájeno v Praze v našem sídle a pokračovalo třídenní cestou napříč Českou republikou. První zastávkou byla škola v Dobroníně, následovaly dvě školy v Brně (ZŠ Masarova, SŠ Polytechnická) a poslední den proběhla exkurze ZŠ Janáčkovo náměstí v Krnově a na Slezském Gymnáziu v Opavě.

 

Partnerství je pro nás velmi cenné, jelikož si vážíme každé zkušenosti z jiné země, kde občanské vzdělávání probíhá trochu odlišným způsobem. Současně jsme rádi, že zahraniční organizace se mohou inspirovat naším konceptem.

ESF EU MSMT OP

INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁNÍ

© 2021 Centrum pro demokratické učení, všechna práva vyhrazena.

ADRESA:
U Železné lávky 6/557
118 00
Praha 1

KONTAKTY

ZŘIZUJÍCÍ ORGANIZACE:
CEDU - Centrum pro demokratické učení, o. p. s.
IČO: 02493799
www.skolaprodemokracii.cz
info@cedu.cz


Vytvořil Next Generation Solution, s.r.o.