LASKAVÉ STŘÍPKY

<  Zpět na výpis článků

Parlament ze ZŠ Krnov se rozhodl oslavit 13. listopad - světový den laskavosti a do svého projektu zapojit všechny třídy, které o to projevily zájem. Nakonec se jich nadchlo 8, všechny z druhého stupně. A jak tyto třídy naplnily den laskavostí?

9. B zpříjemnila pobyt lidí v domově důchodců

V pondělí 6. 11. se žáci 9.B vydali do Domova důchodců, aby zde strávili přes dvě hodiny. Společně s lidmi zde žijícími pak vyráběli vánoční výzdobu. Materiál byl v některých směrech udivující, ale výsledek byl jednoznačně krásný. Zvlášť u některých jedinců jsem byl až překvapen, jaký umělecký duch se v nich skrývá. Celkově musím děti pochválit za krásný přístup a velmi vstřícné a citlivé chování k lidem, kteří si jejich návštěvy velmi vážili a byli dojatí. Pěkným bonbónkem na závěr bylo rozloučení a drobné dárky, které děti dostaly.

Žáci 6.C k této příležitosti uspořádali BURZU

Výtěžek věnovali Matyáškovi Tazbirkovi z Opavy. (www.matytodokaze.cz) Matyášek se od narození potýká s problémy po dětské mozkové obrně a výtěžek z burzy mu pomůže zafinancovat pohybovou terapii v lázních Klimkovice. Žáci tento finanční dar i s vybranými dvěma pytli vršků od PET lahví předali v pondělí 20. listopadu tatínkovi od Matyáška, který se bohužel předání nemohl zúčastnit kvůli nedávné prodělané operaci. Celá třída 6.C a nejen ona přeje Matyáškovi brzké uzdravení.

8.C v dětském domově v Lichnově

Žáci z 8C se v rámci projektu „Jsem Laskavec“ zaměřili na děti, které žijí bez svých rodin a rozhodli se je překvapit a potěšit svou návštěvou. Ve škole zorganizovali sběr papíru, za výtěžek nakoupili ingredience na upečení muffinů, které potom s připraveným programem zavezli 13.11. v odpoledních hodinách dětem do dětského domova v Lichnově. Osmáci v připravené prezentaci dětem představili kdo jsme a proč jsme přijeli, zahráli si společně hry a nakoukli pod pokličku každodenního života dětí, které v domově žijí. Našim odjezdem to ovšem neskončilo a už máme domluveny další společné akce. 

8.A v Domově pro seniory

Část dopoledne mezinárodního dne laskavosti strávila třída 8. A v krnovském Domově seniorů. Původní myšlenka bylo společné čtení a pečení se seniory, ale nakonec pracovníci Domova seniorů přišli s vlastním programem a tím byl filmový, hudební a literární kvíz. Navíc bylo pro všechny soutěžící nachystáno drobné občerstvení. Každý žák vytvořil dvojici s klientem Domova seniorů a postupně museli plnit řadu úkolů, které pak vyhodnocovali p. uč. Šiffner a p. asistent Bitomský. Úkoly se týkaly poznávání filmů z krátkých ukázek, poznávání filmových osobností z obrázků, přiřazování názvů pohádek k útržkům z textu nebo poznávání filmové hudby. Část žáků mezitím s dalšími klienty Domova seniorů upekla výbornou buchtu, o níž se pak samozřejmě podělili se soutěžícími. Rozhodně se jednalo o velmi zajímavé setkání a krásný mezigenerační vztah.

8.B pomáhala pejskům v útulku

Je to tady nastalo datum 13.11 den kdy jsme se všichni těšili na plnění laskavosti. Ráno o půl 7 jsme se všichni sešli s taškami plných granulí, pamlsků, dek, hraček a dalších různých věcí. Jakmile jsme nastoupili do autobusu, nemohli jsme se dočkat až pejsky uvidíme. Dorazili jsme na místo, majitel útulku nás velmi krásným proslovem přivítal a řekl nám co smíme a co ne. Jsme vděčni za to, že jsme tam mohli přijet. Ti pejsci jsou za vše vděční i za jeden obyčejný piškot, bylo to neskutečné. Vzali jsme si z toho i příklad, že lidi by se měli starat o své psy Pro některé to byl nejúžasnější den v životě, nejde ani popsat jak si ti pejsci váží každé maličkosti a i člověka, který za nimi přijde.

7.B navštívila útulek v Opavě

Dne 13. 11. se konal Světový den laskavosti, kterého se zúčastnila i třída 7. B. Po dlouhém váhání jsme se rozhodli oslovit psí útulek ve městě Opava, že bychom rádi pejskům a kočičkám přivezli něco dobrého. Následovaly dlouhé přípravy, jak celý den proběhne, jak se do Opavy dostat a v neposlední řadě, co pejskům a kočičkám přivést. Nakonec každý ze třídy donesl nějakou drobnost, a tak jsme byli připraveni. Nastal den D, kdy jsme se sešli na vlakovém nádraží, rozdělili si do batohů dobroty pro zvířátka a celí natěšení nastoupili do vlaku. I když ten den nepanovalo pěkné počasí, tak nám dlouhou cestu, kterou jsme museli z nádraží ujít, ani déšť nezkazil. Celí promrzlí jsme přišli do útulku, kde nás přivítala moc milá paní. Ta nám pověděla, jak to v útulku chodí, provedla nás, a dokonce jsme viděli, jak právě dovezli dva zatoulané pejsky. Všechny dárečky jsme předali a plní dojmů a s pocitem, že jsme vykonali dobrý skutek, jsme jeli zpátky domů.

9.M uspořádala charitativní běh

Proběhl charitativní běh s dobrovolným startovným, kterého se zúčastnilo okolo 100 běžců a vybralo se přes 5000 Kč. Za vybrané peníze byly zakoupeny výrobky pro neziskovou organizaci Šance pro jejich život. Všem, kteří se na akci jakýmkoliv způsobem podíleli velice děkujeme :-).

7.C uklízela okolí školy

Zkuste si to taky :-). V rámci Dne laskavosti jsme původně měli v plánu uklidit jedno znečištěné místo v lese, kam rádi chodíme, ale vzhledem k nepříznivému počasí jsme museli tento záměr přesunout na jaro. Po chvíli nás však napadlo, že se jen tak nevzdáme a vyzkoušíme si, co obnáší úklid naší školní haly a hřiště. Nebylo to vůbec snadné, práce bylo víc než dost, ale zdárně jsme ji zdolali a možná i pochopili, že to paní uklízečky nemají s námi zrovna jednoduché.

Parlamenťáci poskytli informace, byli těmi, kdo radili, koordinovali a také byli hlavními tahouny ve svých třídách.

Zdroj: stránky školy

Více informací o žákovském parlamentu zde

 

ESF EU MSMT OP

INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁNÍ

© 2021 Centrum pro demokratické učení, všechna práva vyhrazena.

ADRESA:
U Železné lávky 6/557
118 00
Praha 1

KONTAKTY

ZŘIZUJÍCÍ ORGANIZACE:
CEDU - Centrum pro demokratické učení, o. p. s.
IČO: 02493799
www.skolaprodemokracii.cz
info@cedu.cz


Vytvořil Next Generation Solution, s.r.o.