JÍLOVSKÁ RETROSPARTAKIÁDA

<  Zpět na výpis článků

Zjistěte co Vaše obec potřebuje stejně jako to udělali členové parlamentu ZŠ Jílové u Prahy, kteří úspěšně realizovali celoroční projekt v rámci projektu CIVIS (ČVT) zaměřený na zlepšení komunitního života v našem městě. Žáci zmapovali občanskou vybavenost a potřeby obyvatel města. Kontaktovali vedení města. Výsledkem byla volba stavby workoutového hřiště.

Město nabídlo pozemek a zafinancování hřiště. Úkolem žáků bylo získat podporu obyvatel a informovat je přínosech a využití tohoto sportoviště nejen mladší generací ale i seniory. Pro tyto účely zvolili happening na zahradní slavnosti nazvaný retrospartakiáda. Děti a rodiče si zasportovali a zahráli hry generace „Husákových“ dětí.

Jak to celé probíhalo? (Zdroj: článek na Rodiče vítáni)

„Předloni jsme nasbírali asi šedesát tisíc korun pro místní útulek zvířat, pomocí různých fundraisingových akcí. Děti zatoužily po něčem podobně ambiciózním i letos,“ říká Matěj Vrhel. Co takhle vymyslet něco pro město? A tak všichni žáci dostali dotazníky pro rodiče, co že by bylo fajn si v Jílovém opatřit. Nápady se sbíraly i na třídnických hodinách, nakonec jich bylo na dvě stě. „Některé poněkud megalomanské, jako obchodní centrum, metro nebo multikino, nebo takové, které už radnice řeší, jako třeba letní kino,“ říká Matěj Vrhel. Ale někoho napadlo i workoutové hřiště, taková venkovní posilovna pro všechny věkové kategorie. To se nakonec odhlasovalo. Radnice prý dokonce o něčem podobném uvažovala, ale zatím v tomto směru nic nepodnikla.

Realizaci by podle  rady města uspíšilo, kdyby se pro hřiště našlo vhodné místo a komunikačně se ošetřilo, aby ho občané přijali. Obojí vyžaduje nějakou práci. Ale pokud budou tyto dvě podmínky splněny, starosta slíbil, že hřiště obec zafinancuje.

„Řekli jsme si, že uspořádáme nějakou stmelovací akci, na kterou by přišlo co nejvíc lidí, a tam že je s hřištěm seznámíme,“ vypráví koordinátor, jak se rozhodli řešit komunikaci. Tou akcí byla nakonec retrospartakiáda, kostýmový happening ve stylu 80.let, kdy dětství prožili rodiče dnešních žáků. Z České televize si půjčili oblečení i školní brašny, sehnali starou škodovku, oprášili staré hry jako guma a panák a v retro atmosféře, kde si každý mohl potěžkat i ponosit starou aktovku a skočit panáka, se taky odehrála podpisová akce „pro hřiště“. Celkem velká událost, kterou měly na starosti děti.

Další věc byla lokalita. Členové Senátu pomocí Geografického informačního systému identifikovali tři možná místa v majetku obce a volba nakonec padla na takzvanou „uličku hanby“, odlehlejší kout města s ne zrovna nejlepší pověstí, kam chodí mládež kouřit a kdoví co ještě. Hřiště na tomto místě nejenže nebude nikomu překážet, ale navíc se zóna oživí tím správným způsobem.

„A pak jsme se zajeli podívat do Benešova, kde mají největší workoutové hřiště na světě,“ říká Matěj Vrhel. Josef Růžička, místní sportovní celebrita, která u vybudování hřiště v Benešově stála, bude odborným poradcem i v Jílovém. Senát školy tedy navázal i přátelské vztahy v jiném městě. Teď je čeká prezentace projektu pro zastupitelstvo. Stavět by se mělo na jaře.

Za workoutové hřiště dostali letos „senátoři“ z Jílového ocenění v soutěži „Co dělají školy pro demokracii?“. Skončili druzí a v lidovém online hlasování získali hlasů nejvíc. Svůj projekt prezentovali s dalšími deseti žákovskými parlamenty v Senátu Parlamentu České republiky. Pusťte si videoprezentaci

 

 

ESF EU MSMT OP

INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁNÍ

© 2021 Centrum pro demokratické učení, všechna práva vyhrazena.

ADRESA:
U Železné lávky 6/557
118 00
Praha 1

KONTAKTY

ZŘIZUJÍCÍ ORGANIZACE:
CEDU - Centrum pro demokratické učení, o. p. s.
IČO: 02493799
www.skolaprodemokracii.cz
info@cedu.cz


Vytvořil Next Generation Solution, s.r.o.